מטבע האדם, הוא אינו בנוי לישיבה בזוית של 90 מעלות (בין הגב ובין הירכיים).

לכן, כאשר אנו יושבים על "כסא רגיל" ב- 90 מעלות, גבנו מתעוות ואנו זקוקים למשענת לתמיכת הגב ולתיקון העקומה. בהשענות, שרירי הגב רפויים, רפיון יום יומי של השרירים גורם לניוונם!

הטיית הגב לפנים אל השולחן מחמירה את העיוות בעקומת הגב מגבירה את הלחץ בין החוליות על הסחוסים והעצבים וגורמת לנזק מצטבר ולעיתים ל"פריצת דיסק". עיוות עקומת הגב וניוון השרירים הם הסיבות העיקריות להיווצרות בעיות גב בישיבה על "כסא רגיל".

הישיבה על "יציבון" שוות ערך לפעילות ספורטיבית ושיקומית בכל הקשור בפיתוח שרירי הגב ובתיקון לקויי יציבה. בישיבה על "יציבון", הברכיים נוטות מטה בזוית של כ- 110 בין הגב לירכיים.

בישיבה כאמור לא נוצר שינוי או עיוות בעקומת הגב, הגב נשאר בעקומתו הטבעית! בתחילת הישיבה על "יציבון" התחושה הינה של נוחות, אלא שבהמשך אנו מתחילים לחוש שהישיבה על "יציבון" הינה מאמץ.

התחושה באה כתוצאה מפעילות שרירי הגב. כעבור פרק זמן נוסף המאמץ נעשה קשה, דבר שמחייב אותנו לקום מה"יציבון" למספר דקות על מנת להרפות מהמאמץ.

אם נתמיד לשבת כל עוד אנו מסוגלים, נקום מה"יציבון" למספר דקות כאשר הישיבה נעשית קשה, הרי שמישיבה לישיבה הגב מתחזק, משך הישיבה מתארך, עד כדי ישיבה נוחה ללא הגבלת זמן.

בישיבה על "יציבון" טבעי לזקוף את הגב, אף על פי כן אם בכל פעם, שנמצא את עצמנו יושבים בצורה "עצלה", נתרגל ישיבה זקופה במאמץ (כפי שיפורט בהמשך).

כל התהליך יהיה יותר אפקטיבי! מה עשינו בזה? אנו גורמים לשרירים "זוקפי הגב" העצלים לפעול, פעילות השרירים מחזקת ומאריכה את עמוד השדרה.

הארכות עמוד השדרה גורמת להגדלת המרווחים שבין החוליות. הארכות והתחזקות השרירים "זוקפי הגב", פותרת את בעיות הגב, זוקפת ומתקנת את ה"יציבה.

הפעלה מלאכותית של שרירים זוקפי גב ידועה בציבור כ "מודעות". תרגיל ישיבה זקופה מאומצת יעשה כך: קודם כל עלינו להתנתק מעיסוקנו או פעילותנו הקודמת, נתרכז במחשבה שכאילו הונחה על ראשנו משקולת הגורמת לנו לשקוע מטה ועלינו להתנגד למשקולת ולדחוק אותה מעלה. נמצא עצמנו גבוהים בישיבה במספר סנטימטרים לעומת ישיבה "עצלה".

אם נתמיד בתרגיל למשך דקה, ובמשך הזמן נאריך את משך התרגיל ונתמיד לבצע את התרגיל מספר פעמים במשך היום, נמצא את עצמנו במשך הזמן זוקפים את הגב אוטומטית בכל מצב – עמידה, הליכה וישיבה. אלה שאיבדו מקומתם במשך השנים ימצאו שקומתם הולכת וגדלה עד כדי קומתם הקודמת!

תרגיל הפעלה שרירים זוקפי גב יעשה גם בהליכה, וגם בעמידה. הצירוף של ישיבה נכונה על "יציבון" והפעלת השרירים "זוקפי גב", מנצחת כל בעיית גב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *